Czy sprzedaż hurtowa jest opłacalna

Opublikowano: 29-04-2022

Wróć do spisu artykułów



W różnego rodzaju sklepach i hurtowniach znajdziemy wiele produktów i towarów. Jeśli chodzi o sklepy przeznaczone dla szerokiego grona klientów, to sprzedają one swoje towary po wyższych cenach niż hurtownie. W ten sposób zarabiają one na utrzymanie wynajmowanego lokalu, a także na wynagrodzenie dla swoich pracowników. Z drugiej strony, również hurtownie muszą opłacić podobne rzeczy. Możemy się więc zastanawiać na czym w takim razie one zarabiają, skoro sprzedają oferowane przez siebie towary po niższych cenach. Istnieje kilka możliwości, z których korzysta każda hurtownia i na których opiera się jej zysk. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego rodzaju miejsc.

 

Różnica między ceną zakupu i sprzedaży

Jedną z rzeczy, na której zarabiają hurtownie jest różnica między ceną zakupu towarów, a ceną ich sprzedaży. Hurtownie zazwyczaj kupują produkty bezpośrednio od producenta, dlatego też nabywają je po niższej cenie. Często jest to z góry określona kwota, na którą dana hurtownia może przystać. Następnie, hurtownia obmyśla cenę jaką może zaoferować swoim klientom, tak aby zyskała określone korzyści finansowe. Chociaż więc hurtownie oferują nieco niższe ceny niż sklepy detaliczne, to jednak są one wyższe niż ceny producenta. Musimy wziąć pod uwagę, że na każdym z etapów niezbędny jest zarobek. Zarobić musi zarówno producent, jak i hurtownia, a na koniec sklep, który oferuje nam wybrane produkty. Różnica w cenie kupna i sprzedaży jest jednak tylko jednym z czynników, na których zarabia hurtownia.

 

Ilość sprzedawanego towaru

Kolejny fakt, dzięki któremu sprzedaż hurtowa się opłaca, mimo niższych cen niż w sprzedaży detalicznej, wiąże się z ilością sprzedawanych produktów. Jest ona bardzo dużą, dzięki czemu sprzedając towary nawet po niższej cenie, hurtownia może zarobić na sprzedaży ich większej ilości. Załóżmy, że sprzedawca detaliczny sprzeda 10 produktów za 10 złotych, zyskując  ten sposób 100 zł. W tym samym, a nawet krótszym czasie hurtownia może sprzedać takich produktów kilkaset, a nawet kilka tysięcy. Jeśli założymy, że sprzeda ich tysiąc po cenie 7 złotych, to zarobi 7 tysięcy, a przy tym zyska zadowolonych klientów detalicznych, którzy będą do niej wracać i tym samym dokonywać regularnych zakupów.

 

To oczywiście tylko niektóre z przyczyn, dla których sprzedaż hurtowa jest opłacalna. Istnieje o wiele więcej takich czynników. Poza tym pojawia się również kwestia szukania oszczędności, a te można dosyć łatwo znaleźć, jeżeli odpowiednio rozplanuje się działalność hurtowni.

 




Nasi partnerzy

Back to top